Funkcionālās diagnostiskas testi

Image description Sporta medicīnā funkcionālās diagnostikas pamatā ir fiziskās slodzes testi. Tos veic ārsts organisma darbspēju noteikšanai, novērtēšanai un rekomendāciju izstrādāšanai.
Sportiskie sasniegumi ir atkarīgi no trīs galvenajām organisma sistēmām, kas ierobežo spēju veikt vai turpināt fizisko slodzi. To darbībai jābūt saskaņotai un vienlīdz efektīvai:
• sirds - asinsvadu sistēma (nodrošina asins apgādi vai skābekļa transportu);
• elpošanas sistēma (nodrošina skābekļa uzņemšanu un ogļskābās gāzes izvadīšanu no organisma);
• fiziskajā darbā iesaistītie ķermeņa muskuļi ar nogurumu un sāpēm, enerģijas rezerves un fermentu aktivitāte.
Organisma darbaspējas galvenokārt ierobežo sirds-asinsvadu sistēmas un elpošanas sistēmas funkcionālās spējas.

Zemāk ir apskatīti šādi testu veidi:
* kompleksais slodzes tests >>>>>>
* sirds-asinsvadu sistēmas testi >>>>>>
* elpošanas sistēmas testi >>>>>>
* kalorimetrija (vielmaiņas analīzes tests) >>>>>
* Anaerobās slodzes tests >>>>>
Par to, kas ikvienam ir svarīgi zināt veicot kādu funkcionālo izmeklējumu lasīt šeit >>

Sirds-asinsvadu sistēmas testēšana

Sirds un asinsvadu sistēmas diagnostiskie testi- sniedz informāciju par cilvēka fiziskās sagatavotības līmeni, sirds-asinsrites sistēmas stāvokli un atjaunošanās procesu ātrumu, kā arī par neatbilstošu organisma funkcionālo stāvokli vai pārslodzi.

Elektrokardiogrāfija (EKG)

Metode sirds muskuļa (miokarda) elektriskās aktivitātes līkņu reģistrēšanai un analīzei. Tā palīdz novērtēt sirds ritmu, tā traucējumus, sirds apgādi ar skābekli un barības vielām, asinsriti, anatomiski fizioloģiskās īpatnības, slēptas sirds slimības (sūdzību vai slimības simptomu vēl nav) vai sirds slimības ar simptomiem un sirds funkcijas.

Veloergometrija

Funkcionālās diagnostikas pamatmetode. Pieaugošas fiziskas slodzes apstākļos pacientam, kurš darbojas uz speciāla trenažiera, visu testa laiku un pēc testa atjaunošanās periodā tiek reģistrēta EKG un asinsspiediena dinamika. Analizējot iegūtos rezultātus tiek noteikta katram klientam fiziskās slodzes ietekme uz organismu, optimālā fiziskā slodze, fiziskā sagatavotība, trenētība un tās dinamika.
Daži no analizējamiem rādītājiem:
HR - sirdsdarbības frekvence (pulss)
BP - arteriālais asinsspiediens
HRsubmax – submaksimālā sirdsdarbības frekvence
HRR – sirdsdarbības rezerve
Sirdsdarbības ritms, ritma traucējumi
Sirds vadīšanas sistēmas darbība
Sirds muskuļa apgāde ar skābekli un barības vielām.
Par veloergometrijas metodi un priekšrocībām var palasīt šeit >>>>>>

Slodzes tests ar elektrokardiogrāfiju

Jūtīgāka un specifiskāka metode sirds slimību diagnostikai un sirds funkciju novērtēšanai. Mērījumus veic pirms un pēc nelielas un vidējas fiziskas slodzes, savukārt veloergometrijā- slodzes laikā.
Analizējamiem rādītāji ir tādi paši kā pie veloergometrijas (sk. iepriekš).

Par komplekso sirds-asinsvadu un elpošanas sistēmas testu lasīt zemāk >>

Elpošanas sistēmas testēšana

Testi sniedz informāciju par elpošanas sistēmas stāvokļi un funkcionālajām spējām. Fiziskās slodzes testa laikā tiek noteikta un novērtēta sportista elpošanas sistēmas spēja pielāgoties fiziskas slodzes apstākļiem. Vāji testu rezultāti var liecināt arī par zemu fiziskās sagatavotības līmeni un kādu elpošanas vai sirds un asinsvadu sistēmas slimību. Jo augstāki šie rādītāji, jo labāk organisms tiek apgādāts ar skābekli – augstāka izturība.
“Sporta laboratorija” piedāvā 3 elpošanas sistēmas diagnostiskos testus, atbilstoši elpošanas procesa 3 fāzēm, t.i. atbilstoši stadijām kā notiek skābekļa piegāde audiem un ogļskābās gāzes izvadīšana no organisma.

Spirometrija un Ergospirometrija

Metodes elpošanas sistēmas pamatrādītāju noteikšanai- plaušu tilpuma noteikšanai un funkcionālās kapacitātes novērtēšanai. Spirometrijā novērtējums notiek miera stāvoklī, bet ergospirometrijā- slodzes laikā.
Daži no analizējamiem rādītājiem:
VT – izelpas un ieelpas tilpumi
VC – vitālā kapacitāte
FVC – forsētā vitālā kapacitāte
IC – ieelpas kapacitāte
ERV – izelpas rezerves tilpums
FEV1 – forsētas izelpas tilpums 1 sekundē
FEV 25-75% – forsētas izelpas tilpumi
FEV1 / FVC– forsēti izelpotā gaisa tilpums pirmajā sekundē

Pulsa oksiometrija

Metode asins gāzu transporta noteikšanai, kas parāda kapilāro asiņu piesātinājumu ar skābekli un sekojoši audu apgādes efektivitāti. Pakalpojums tiek sniegts papildus veloergometrijai vai slodzes testam.

Izelpas gāzu analīze

Metode gāzu apmaiņas starp audiem un asinīm noteikšanai, kur analizē patērētā skābekļa un izdalītās ogļskābās gāzes tilpumi katrā ieelpā un izelpā fiziskās slodzes apstākļos.
Šī metode ir arī kalorimetrijas >> pamatā. Piemēram, tā palīdz noteikt mērķa pulsu, pie kura vielmaiņā tiek iesaistīti organismā uzkrātie rezerves tauki un sekojoši kļūst zināma fiziskās slodzes intensitāte, kas veicina ķermeņa svara samazināšanos.

Kompleksais slodzes tests

Veloergometrija ar izelpas gāzu analīzi un pulsa oksiometriju

Image description Šajā funkcionālās diagnostikas testa laikā kompleksi tiek pārbaudīta un novērtēta sirds-asinsvadu un elpošanas sistēmas darbība mierā, slodzē un atjaunošanās laikā pēc slodzes.
Šī metode nodrošina pilnīgāku un plašāku informāciju speciālistam par organisma svarīgāko sistēmu darbspējām, lai novērtētu fizisko veselību, fizisko sagatavotību, noteiktu optimālo slodzi un izstrādātu rekomendācijas fiziskās veselības un fiziskās sagatavotības uzlabošanai.
Tā ir metode, kas apvieno veloergometriju vai slodzes testu uz skrejceļa un izelpas gāzu analīzes metodes. Sauc arī par kardiopulmonālo slodzes testu.
Image description Kompleksā slodzes testa laikā, ja ir vēlēšanās, papildus varam ņemt arī laktāta (pienskābes) analīzes.
Par to, kas ikvienam ir svarīgi veicot kādu funkcionālo izmeklējumu lasīt šeit >>

GADĪJUMI, kad veikt padziļināto veselības pārbaudi ar komplekso slodzes testu

Sportojot vai uzsākot fiziskās aktivitātes, noteikti jākonsultējas ar sporta ārstu un jāveic kompleksais slodzes tests, ja:
- jums ir 30 gadi un vairāk, un nav sen nav veikta profilaktiskā veselības pārbaude
- bieži ir liela fiziskā un garīgā slodze (aktīvi sportojat, piedalāties sacensībās un/vai liela spriedze darbā))
- pēdējos 3 gados nav bijusi organizēta fiziskā aktivitāte un vēlaties atsākt sportot
- jums ir kāda hroniska slimība, sūdzības par veselību un nepatīkamas sajūtas ikdienā, fiziskās slodzes laikā vai pēc tās, piemēram:
1- sūdzības par pašsajūtu:
• slikta pašsajūta ikdienā, nogurums
• liels stress darbā un sadzīvē
• izteikts nogurums vai sūdzības pēc fiziskās aktivitātes
• pārslodze (gan fiziska, gan emocionāla (stress, spriedze)
• balts trīsstūris ap muti fiziskās slodze laikā
2- sūdzības par sirds-asinsvadu sistēmu:
• sirds slimība vai ģimenē kādam ir bijusi
• paaugstināts asinsspiediens
• pārsitieni, neritmiska vai paātrināta sirds darbība
• jebkāds sāpes sirds rajonā (duroša, velkoša, spiedošas utml.)
• ģībšana vai galvas reiboņi mierā vai fiziskās slodzes laikā
• pēdējos 3 gadus nav veikt elektrokardiogramma (EKG)
• paaugstināts holesterīna līmenis asinīs
3- sūdzības par elpošanas sistēmu:
• elpošanas sistēmas slimības
• astma
• elpas trūkums, aizdusa

Slodzes testus veicam tikai sporta ārsta uzraudzībā un tas sastāv no vairākām daļām, kuru ilgumu nosaka sporta ārsts, ņemot vērā cilvēka veselības stāvokli un fiziskās sagatavotības līmeni. Ir 4 testa fāzes:
1. miera fāze
2. iesildīšanās fāze
3. slodzes fāze – pakāpeniski pieaugoša fiziska slodze
4. atjaunošanās fāze
Vidējais slodzes testa ilgums ir 30 – 45 minūtes.

Kompleksā slodzes testa laikā tiek analizēti dažādi rādītāji, kas ļauj novērtēt svarīgāko organisma sistēmu reakciju uz slodzi un adaptācijas spēju slodzei, kā arī agrīni diagnosticēt dažādas sirds-asinsvadu un elpošanas sistēmas slimības.
Novērtējam- sirdsdarbības frekvenci (pulsu), sirdsdarbības ritmu, ritma traucējumus, sirds vadīšanas sistēmas darbību, arteriālo asinsspiedienu, sirds asins izsviedi, sirds apgādi ar skābekli un barības vielām, elpošanas tilpumus, uzņemtā - patērētā skābekļa daudzumu, izelpotās ogļskābās gāzes daudzumu, elpošanas sistēmas darbības traucējumus, kapilāro asiņu piesātinājumu ar skābekli, u.c. radītājus.
Nosakām- submaksimālo sirdsdarbības frekvenci, aerobo slieksni, anaerobo slieksni, sasniegto maksimālo sirdsdarbības frekvenci, sirds izsviedi un skābekļa patēriņu, kā arī fiziskās darbaspējas.

Daži no rādītājiem atbilstoši apzīmējumiem izdrukā:
HR - sirdsdarbības frekvence (pulss)
BP - arteriālais asinsspiediens
Elektrokardiogrāfija- sirdsdarbības ritms, ritma traucējumi, sirds vadīšanas sistēmas darbība, sirds muskuļa apgāde ar skābekli un barības vielām
SVc ; Qtc – sirds izsviede (sirds pārpumpēto asiņu daudzums vienas sirdsdarbības cikla laikā un minūtes laikā)
BF – elpošanas frekvence
VT – elpošanas tilpumi
VE – elpošanas minūtes tilpums
VO2 ; VO2/HR – patērētā skābekļa daudzums
VCO2 – izelpotās ogļskābes gāzes daudzums
SpO2 – kapilāro asiņu piesātinājums ar skābekli;
Ae – aerobais slieksnis (pulss). Sākotnēji, uzsākot fizisko slodzi, enerģijas ražošana muskuļu darbam notiek tikai ar skābekļa starpniecību (aerobi). Aerobais slieksnis (Ae) ir brīdis, kad enerģijas ražošana muskuļu darbam ar skābekļa starpniecību (aerobi) beidzas un sākas jauktā zona, kad enerģijas ražošana notiek gan ar skābekļa starpniecību (aerobi), gan glikolīzes procesā (anaerobi). Glikolīzes procesā sāk izdalīties laktāts. Laktāts jeb pienskābe pazemina muskuļu vides skābuma (pH) līmeni un deaktivizē fermentus. Sportists sāk nogurt. Vēlamais ir paildzināt sliekšņa iestāšanās brīdi.
An – anaerobais slieksnis (pulss), t.i. brīdis, kad palielinoties slodzes intensitātei, enerģijas ražošana muskuļu darbam beidzas jauktajā režīmā (gan aerobi, gan anaerobi) un sākas enerģijas ražošana tikai glikolīzes procesā (anaerobi). Strauji palielinās laktāta līmenis asinīs. Sportists strauji nogurst. Vēlamais ir paildzināt sliekšņa iestāšanās brīdi.
HR submax – submaksimālā sirdsdarbības frekvence
HRR – sirdsdarbības rezerve
BR – elpošanas rezerve
VO2 max – maksimālais skābekļa patēriņš
W- fiziskā sagatavotība
Pēc kompleksā slodzes testa rezultātiem iespējams novērtēt patreizējo veselības un fiziskās sagatavotības līmeni un organisma potenciālās iespējas nākotnē.
Sporta ārsts izvērtējot testa datus, nosaka optimālo fizisko slodzi un ieteiks efektīvāku, organisma spēju attīstošu treniņu režīmu (biežumu, intensitāti un ilgumu), lai paaugstinātu sasniegumus.

„Sporta laboratorijā” kompleksais slodzes tests tiek veikts ārsta uzraudzībā, ar modernāko Kardiopulmonālo izmeklējumu sistēmu uz veloergometra. Par veloergometrijas metodi, veloergometra priekšrocībām un sliekšņu noteikšanas metodēm var lasīt šeit >>>>>>

Slodzes testus veicam tikai uz vietas Laboratorijā, speciāli aprīkotā kabinetā, lai nodrošinātu neatliekamās palīdzības sniegšanu un iekārtas, tās sensoru kvalitatīvu, stabilu darbību, un minimizētu ārējo faktoru ietekmi uz testa rezultātiem.

Testa veikšanai līdzi jāņem viegls sporta tērps un sporta čības. Riteņbraucēji var izmantot savus speciālos pedāļus un apavus. Veloergometru ir aprīkots ar šauro vai plato sēdekli.
Testu nav ieteicams ieplānot uzreiz vai nākamajā dienā pēc intensīva un smaga treniņa. Vislabāk, ja organisms ir atjaunojies pēc intensīvās slodzes.

Padziļinātās fiziskās veselības pārbaudi ieteicams veikt vismaz vienu reizi gadā vai biežāk, ja nepieciešams periodiski novērtēt organisma adaptācijas spējas slodzei/stresam, šajos gadījumos:
* ja rodas veselības problēmas vai sūdzības par pašsajūtu (skat. gadījumus, kad jāveic padziļinātā veselības pārbaude
* novērtētu veselības stāvokļa dinamiku, organisma adaptācijas slodzei izmaiņas un atjaunošanas procesus
* veiktu pārslodzes profilaksi (t.sk. izlemtu par atjaunošanās līdzekļu nepieciešamību)
* novērtētu treniņu efektivitāti, veiktu korekcijas treniņu režīmā
Pārbaudē ietver komplekso slodzes testu, sporta ārsta konsultāciju un, ja nepieciešams analīzes.

Jāatceras!
Vislabāko rezultātu ir iespējams sasniegt sadarbojoties trenerim, sporta ārstam un sportistam. Sporta ārsts novērtē veselību un organisma iespējas, atbilstoši tam treneris sastāda treniņu plānu, bet sportists to izpilda.

SVARĪGI JŪSU DROŠIBAI!
Maksimālās slodzes testu veic tikai ārsta uzraudzībā, kabinetā, kas aprīkots ar nepieciešamo neatliekamās palīdzības sniegšanai.


Kalorimetrija

Image description Image descriptionKalorimetrija ir metode vielmaiņas, tās intenistātes un enerģijas patēriņa analīzei miera stāvoklī un pieaugošas fiziskās slodzes laikā.
Testa mērķis ir novērtēt orgaisma funkcijām nepieciešamās enerģijas patēriņu un sastāvu, pie dažāda fiziskās aktivitātes līmeņa.
Ķermeņa svara korekcijai ar kalorimetrijas palīdzību var noteikt optimālo slodzes intensitāti un uztura rezīmu, pie kuras efektīvāk var risināt ar zemsvara vai virssvara problēmas.
Vairāk par kalorimetriju lasīt šeit >>>>.