SPORTA LABORATORIJA


Komplekss risinājums
Tavas fiziskās veselības
novērtēšanai un uzlabošanai

Par slodzes veidu un sliekšņu noteikšanu

Slodzes veids

Sporta laboratorijas kompleksā slodzes testa pamatā ir veloergometrija.
Veloergometrija ir visā pasaulē, t.sk. Latvijā, atzīta klasiska sirds-asinsvadu sistēmas veselības pārbaudes metode pieaugošas slodzes apstākļos. Tas ir slodzes tests uz speciāla medicīniska veloergometra (jeb velotrenažiera).
Veloergometrija ir reģistrēta funkcionālās diagnostikas metode Latvijas medicīnisko tehnoloģiju reģistrā un ir apstiprināta Latvijas Veselības statistikas un medicīnisko tehnoloģiju valsts aģentūrā. Tieši tāpēc šo metodi apmaksā veselības apdrošinātāji.
Veloergometra izvēle ir apzināts un pamatots Sporta laboratorijas lēmums, jo slodzes testam uz veloergometra salīdzinot ar skrejceļu ir vairākas būtiskas priekšrocības:

KritērijsTests uz veloergometraTests uz skrejceļa
Metode reģistrēta Latvijas medicīnisko tehnoloģiju reģistrā (atzīta)++-
Lielāka praktiskā pieredze un pielietojamība pasaulē+-
Apmaksā veselības apdrošinātājs++-
Maksimālais pulss++
MaX elpošanas tilpums++
Elpošanas frekvence++
Max skābekļa patēriņš++ (+5% nekā velo)
Testa veikšanas metodika++
Precīza slodzes dozēšana jebkurā testa fāzē+ +-
Asinsspiediena kontrole+
visā testa laikā ir iespēja iegūt precīzus asinsspiediena mērījumus
-
Rezultātu precizitāte+ +
cilvēks izdara mazāk lieku kustību- mazāk nekvalitatīvu datu
-
Viegli veikt papildus analīzes+ ++/-
Apgriezienu skaits testa laikānemainīgspieaugošs
(jāskrien arvien ātrāk)
Drošība testa laikā+ +
nav nepieciešama speciāla drošības sistēma- arkas ar siksnām, kas spētu "noķert" cilvēku
+/-
risks, ja nav drošības sistēma
Traumu gūšanas riskszemsaugsts
ja nav drošības sistēma
Iespēja nekavējoties pārtraukt slodzi+ +
pārstājot mīt
--
*jādod signāls testa veicējam, kurš apstādina skrejceļu
*nespēja kontrolēt situāciju un bailes neiekļauties ātrumā, var psiholoģiski atsaukties uz maksimumu sasniegšanu
Lielāka praktiskā pieredze Eiropā+-
Plašākas iespējas veikt testu+ +
testu var veikt cilvēki ar atšķirīgu veselības stāvokli un fiziskās sagatvotības līmeni
-

Komplekso slodzes testu var veikt ikviens cilvēks. Sporta laboratorija sniedz esošā veselības stāvokļa un fiziskās sagatavotības novērtējumu.
Testa rezultāti ir objektīvi salīdzināmi un skatāmi dinamikā. Pirmais tests ir kā atskaites punkts ne tikai veselības, bet arī fiziskās formas novērtēšanai. Nodrošinot nemainīgus testa nosacījumus- tas par slodzes veids, izpilde, algoritms, testus ir iespējams objektīvi salīdzināt. Sportisti var dinamikā novērtēt fiziskās formas izmaiņas.
Šo testu var var veikt visdažādāko sporta veidu pārstāvji, gan iesācēji, gan profesionāļi.

Aerobā un anaerobā sliekšņa noteikšanas metodes

Sporta laboratorijā varam pielietot gan tiešo, gan netiešo sliekšņu noteikšanas metodes.
Vairākumā gadījumu izmantojam netiešo metodi- t.i. pēc izelpas gāzu analīzes- precizitātes dēļ. Pēc nepieciešamības to varam kombinēt ar laktāta analīzēm- t.i. tiešo metodi.
Nosakot sliekšņus tikai pēc pienskābes līmeņa asinīs pastāv iespēja nefiksēt patieso slieksni. Palielinoties slodzes intenistātei, laktātā koncentrācija asinīs palielinās ļoti strauji. Analīzes, savukārt, tiek ņemtas vidēji ik pēc 1-2 minūtēm. Tiešā metode arī neņem vērā katra cilvēka individuālās vielmaiņas, tai skaitā pamatmaiņas, intensitāti.
Ir pieņemts uzskatīt, ka pie aerobā sliekšņa pienskābes līmenis ir 2,0 mmol/l, bet pie anaerobā 4,0 mmol/l. Tomēr speciālajā sporta medicīnas literatūrā minēts, ka praksē nav tik vienkārši, jo cilvēku fizioloģisko procesu norise ir atšķirīga. Piemērām, anaerobais slieksnis var individuāli svārstīties no 2,9-6,4 mmol/l un vairāk.
Abas metodes- tiešās un netieša- ir savstarpēji saistītas.

Sporta medicīnā un arī Sporta laboratorijā plaši izmanto netiešo sliekšņu noteikšanas metodi- ar pilnu izelpas gāzu analīzi, nepieciešamības gadījumā, papildinot ar pienskābes līmeņa noteikšanu asinīs.
Sporta laboratorijas Kompleksais slodzes tests ļauj novērtēt elpošanas sistēmas funkcionālos rādītājus pēc izelpas gāzu analīzes visos 3 posmos, kas īpaši svarīgi novērtējot enerģijas ražošanas, vielmaiņas procesus:
1- ārējo elpceļu funkcijas
2- asins spēju saistīt skābekli
3- elpošanas procesus šūnu līmenī.
Izejot no tā Kompleksais slodzes tests ļauj precīzi noteikt aerobo un anaerobo slieksni,kas pamatojas uz ļoti precīziem un kalibrētiem izelpas gāzu tilpuma un koncentrācijas mērījumiem. Testa laikā var labi redzēt skābekļa un ogļskābās gāzes izelpu attiecību, kā arī brīdi, ka iestājās bezskābekļa vide. Laktāta koncentrācija ir saistīta ar nepietiekamu skābekļas piegādi šūnās.
Metode ir pasaules sporta medicīnā pārbaudīta un pielietota. Tā ir saudzīgāka, nenodara sāpes cilvēkam un ir mazāks inficēšanas risks, jo nav kontakts ar asinīm.Doties uz sākumu >>> , uz sadaļu kompleksais slodzes tests >>>